ПРОПОЛИС
Нема сумње, литература о здрављу, имунитету, дуговечности, афирмативно говори о свим пчелињим производима. Наука потврђује исцељујуће дејство, а интернет је преплављен лековитим рецептима и комбинацијама пчелињих производа и других лековитих састојака. Мало је простора да се сви наброје. Цимет, лимун, боровница, малина, оман, коприва, суво воће, само су делић широке лепезе богате понуде. Не може се ништа приговорити, једноставно све је углавном корисно и лековито. Изузетак су само људи који су алергични на пчелиње производе.
Прополис као производ пчела завређује посебну пажњу. Прополис су познавали и користили људи од памтивека, као и мед. Назив потиче из старе Грчке, (про значи пред, испред, а полис значи град, насеобина). Вероватно је добио назив по томе што представља својеврсну заштиту насеобина пчела. Пчеле проплисом лепе улаз како би се лакше браниле од туђица.
То је смоласта, лепљива материја коју пчеле сакупљају са пупољака биљака, коре, листа и других делова. Обогаћују га ензимима и другим излучевинама својих жлезда. Састав је сложен, садржи восак, етерична уља, танине (полифеноле), полен у мањим количинама и друге материје. До сада је из прополиса издвојено око 240 једињења. Пчелама служи да затворе пукотине у кошници, причврсте саће и да изврше дезинфекцију животног простора. Дезинфекционо својство прополиса дочараћу једним примером из пчеларске праксе. Деси се да миш уђе у кошницу, пчеле га умртве својим отровом, али немају снаге да га избаце напоље. И гле чуда, облепе га прополисом, балсамују и спрече распадање и развој бактерија у кошници.
Дејства прополиса
Кад ово знамо јаснија су нам дејства прополиса и на људски организам. Ради се о природном антибиотику, а лековитост прополиса и његова употреба је вишеструка:
- има антимикробно дејство против бактерија, вируса, гљивица;
- стимулише регенерацију ткива;
- ублажава упалне процесе;
- помаже зарастању рана;
- може бити анестетик;
- помаже код упала грла (спреј);
- лечи инфекцију коже спољашњег слушног ходника (наноси се штрајфном);
- делује хемостатично (зауставља крварење);
- ублажава и лечи дизентерију;
- помаже у лечењу чира на желудцу;
- одличан је против упалних процеса десни зуба (спреј);
- повећава имунолошку реактивност организма;
- има и других лековитих својстава.
Прополис је доступан у неколико облика, сиров (комадићи) у праху (капсуле или помешан са медом) и као тинктура. Тинктуре се употребљавају у виду масти, капи, спреја. Начини справљања су различити и могу се наћи на интернету. Најчешће се употребљава у виду капи и спреја, растворен у 96% или 70 % етил алкохолу. О начину справљања тинктура и начину употребе биће речи касније.